Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Matika a ozoboti

Ozobot se na českých školách celkem rozšířil, je to dáno i jeho příznivou cenou. A tak když ho ve škole taky máme, co ho tak využít v opakování v matematice. A teď to nebylo jen opakování, v devítce probíráme i základní pojmy kolem kvadratické funkce a blížící se konec školního roku je ideálním časem k trochu zábavnějším hodinám.

Tento nápad není můj, inspiroval jsem se u zahraničních kolegů. Ale oslovilo mě to natolik, že jsem se do toho pustil a vše vyzkoušel. Hlavní myšlenka je vytvořit dráhu ve tvaru paraboly a na tuto parabolu umístit kódy na důležitá místa (z matematického pohledu). Takže třeba na průniky s osou, vrchol, souměrné body, atp.

Základem celé práce byl pracovní list, který jsem použil z již zmíněných stránek. Přeložil jsem jej do češtiny (ke stažení níže) a šel do boje. Je také důležité mít připravené vhodné funkce, které hlavně protnou osu x.

Nakonec mi celá práce vyšla na 3 vyučovací hodiny (plán byl 2), ale v podstatě měli předtím žáci ozoboty jen jednou a v kreslení kódů neměli až takovou zkušenost. Zvládli jsme ale i klasické závěrečné opakování základních faktů o funkci.

Žáci pracovali ve dvojicích, pracovní list jsem vysvětlil a ukázal jedno motivační video z odkazovaných stránek. Vysvětlili jsme si i pojmy z listu. Každá skupinka si pak vzala pracovní list, ozobota, jeden list A3, fixy a kartu s kódy. Těch papírů A3 mějte víc, většina skupinek po prvních pokusech nakonec vytvořila na závěr „čistou“ verzi.

 

Pokud bych se do toho pouštěl s další třídou, tak budu dbát zejména na tohle:

  • vždy zkalibrujte ozobota;
  • nechte žáky vyzkoušet pár kódu na jiný papír, ať si ověří jeho chování u příliš tenké či tlusté čáry, u propíjejících se barev, atp.
  • věnujte čas vysvětlení toho, jak si mají určit rozsahy os souřadnicového systému. Jinak budou mít graf moc malý a cestu pro ozobota do něj nenakreslí. K tomu jsme nakonec využívali i Desmos.
  • dovolte průběžně fotit a nahrávat a sdílet na Instagram.

A tady je malá ukázka:

No a co dál? Lineární funkce taky nabízí dost protoru ke kreativitě. Tak snad příště … už se na tom totiž pracuje.

Pracovní list v češtině:

Ozobot – kvadratická funkce (pdf)

Ozobot – kvadratická funkce (doc)

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *