Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Promítáme z iPadu … v roce 2021

Zrcadlení obrazovky iPadu je bezesporu jednou ze zásadních funkcí, která nám ve škole pomáhá. Děje se tak díky funkci AirPlay a už jsem o ní na tomto webu psal mnohokrát. Drobným problémem ale je, že pro pro příjem obrazu z iPadu potřebujete nějaké zařízení, které ho do projektoru předá. Běžně se k tomu používá Apple TV, ale její cena se za poslední roky celkem zásadně zvýšila. Co tedy s tím?

Náhradním řešením je použití alternativního softwaru, například Airserver. To zejména, když máte ve škole stolní PC s Windows. Pak jednoduše stačí nainstalovat tento program na PC, připojit ho k projektoru a pak jej používat jako přijímač obrazu z iPadu.

Pokud ale máte počítač MAC, máme tady novinku. Nová verze operačního systému macOS Monterey přinesla možnost využít počítač MAC jako přijímač AirPlay. Není nutné nic instalovat či zapínat, prostě jen aktualizujte svůj MAC a zkuste na iPadu či iPhonu zrcadlit. V nabídce uvidíte svůj počítač. Pokud ne, tak pravděpodobně nejste na stejné wifi síti.

Nějaká nastavení možná jsou, jedná se zejména o změnu názvu svého počítače pro nabídku Airplay a možnost upravit to, kdo váš MAC v síti uvidí. Ve škole se asi také bude hodit ochrana sdílení heslem. Vše najdete klasicky v Nastavení macOS – nabídka Sdílení.

nabídka s nastavením sdílení v macOS

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *