Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Nezařazené

Microsoft Office pro iPad v plné verzi

I když je pro iPad zdarma k  dispozici kompletní kancelářský balík iWorks, který v sobě zahrnuje aplikace Pages, Keynote a Numbers, asi každý z nás potřebuje pracovat s dokumenty ve formátu Microsoft Office. Před časem Microsoft uvolnil mobilní sadu aplikací pro iPad, ale k jejich plnohodnotnému provozu bylo nutné předplatné Office 365. Dnes se však situace změnila. Microsoft 6. 11. 2014 uvolnil plné verze svých mobilních aplikací Word, Excel a Powerpoint pro iPhone a iPad. Co tyto aplikace umí?

Docela dost. Design aplikací skvěle zapadá do systému iOS. Vše je jasné a přehledné – viditelné jsou hlavní nástroje, žádné zbytečné pásy plné ikon a přepínačů. Chování aplikace je podobné té desktopové, tedy včetně nepříjemných vlastností jako je například vložení obrázku bez nastaveného obtékání :-). Ale celkově je práce s aplikací rychlá (na iPadu mini 2) a s externí klávesnicí pohodlná. Navíc je kompletně v češtině včetně nápovědy.

K provozování aplikace je nutné mít zřízen bezplatný účet u společnosti Microsoft, díky kterému získáte online úložiště OneDrive a také online aplikace Office. Připojit můžete dokonce více OneDrive účtů (pokud například používáte firemní a osobní). Obrovskou novinkou je ale podpora úložiště Dropbox – a to dokonce v obou směrech. Tzn. že dokument z Dropboxu otevřete přímo pomocí Office aplikace, provedete úpravy a ihned soubor do Dropboxu uložíte.

Office aplikace mají i své úložiště přímo v iPadu, takže můžete pracovat i bez internetového připojení. Dokumenty je možné duplikovat a různě přesouvat mezi vnitřním úložištěm, Dropboxem a diskem OneDrive.

Protože je aplikace zveřejněna jen krátce, nebyl čas provést důkladný test komptability souborů. Ale prozatím jsem nenarazil na špatně zobrazený dokument. Dokonce soubory, které se chybně zobrazovali ve webové verzi Wordu se na iPadu zobrazili správně a bylo je možné editovat. Ale na závěry je asi ještě brzy, bude to chtít důkladnější test.

Myslím, že sada Microsoft Office bude velkým konkurentem pro iWorks, který nemá v našich končinách velké zastoupení. I když kdo jednou zkusil tvořit prezentace v Keynote, asi se s PowerPointem nikdy nesmíří. Word se ale jistě stane jednou z nejstahovanějších aplikací pro (nejen) školní iPad.

Oficiální stránky Microsoft Office pro mobilní zařízení.

Aplikace ke stažení:

Word pro iPad (265 MB), Excel pro iPad (239 MB), PowerPoint pro iPad (225 MB)

Registrace Microsoft Live účtu.

A pár snímků z aplikace

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

2 komentáře: „Microsoft Office pro iPad v plné verzi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *