Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyPříslušenství

iPad a projektor – jde to i jinak

Využití iPadu učitelem ve škole je velmi úzce vázáno na možnost jeho připojení k projektoru. Ideální je samozřejmě použit Apple TV, popřípadě nějaký software umožňující využít počítač jako prostředníka mezi iPadem a projektorem. Poslední možností je pak připojení redukce přímo mezi iPad a projektor. Vždy se však jedná o placené řešení. Narazil jsem na bezplatný software, který částečně dokáže problém přenosu obrazu vyřešit.

Jedná se o utilitu iTools, která slouží zejména ke správě obsahu všech iZařízení. Pomocí iTools získáte přístup k souborům v iPadu (samozřejmě v rámci omezení iOS), k uloženým kontaktům, aplikacím, obrázkům atp. Jednou z funkcí je také možnost zpřístupnit dvěma způsoby plochu iPadu. První variantou je přístup k uspořádání ikon na ploše. Můžete si dokonce rozložení zazálohovat či využít „chytrého“ rozdělení do složek (nenašel jsem ale odvahu vyzkoušet to na svém iPadu :-)).

Druhou funkcí je živý náhled plochy iPadu. Je zde také možnost plochu vyfotit či zaznamenat do videa. A jaká je realita? Trochu horší, než to z popisu vypadá. Za prvé je nutné mít iPad připojený USB kabelem (klasickým nabíjecím). Ztratíte tak možnost volně se pohybovat po třídě. Za druhé je přenos docela výrazně zpožděný a trhaný. I na mém starém iPadu 2 to bylo výrazně znát – pod článkem najdete krátké video. A za třetí – na Macu se mi zrcadlení vůbec nepodařilo zprovoznit. Podle jiných uživatelů na internetu je to asi problém nejnovější verze. Na PC notebooku Thinkpad Edge s Windows 7 64 bit vše fungovalo dobře.

Samotný iTools se neinstaluje, ale musíte na počítači mít nainstalovaný iTunes. Navíc je třeba počítat, že první spuštění iTools, zejména připojení iPadu, trvá v řádu desítek vteřin. Také zahájení zrcadlení trvá necelých 20 vteřin.

Závěr? Z variant Apple TV, Reflection, Airserver, redukce či iTools je iTools právem na posledním místě. Nutnost pevného připojení iPadu k počítači a výrazné zpoždění obrazu – to jsou velké nevýhody. Ale jako dočasné řešení možná postačí.

 

Ukázka nahraného zrcadlení na Youtube.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.

2 komentáře: „iPad a projektor – jde to i jinak

 • Dobrý den,

  po updatu iPad Air na iOS 8. Přestala fungovat aplikace AirServer. Aplikaci jsem updatoval, ale žádná změna. iPad se tváří že je přihlášen, ale k zrcadlení nedochází.

  Prosím o radu.

  Děkuji

  Reagovat
 • Odzkoušeno na iPadu mini s Retinou a iPadu 2 – oba iOS 8.0.2 ve spojení s MacBook OS X 10.9.5, AirServer ve verzi 5.0.7 a funguje. Na poslední přednášce jsem promítal 3 hodiny včetně streamování videa a bez výpadku.
  Předpokládám že přepínač zrcadlení na iPadu je zapnutý.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *