Mapujeme myšlenky s AI
Práce s myšlenkovou nebo pojmovou mapu jednoznačně ve výuce jednoznačně pomáhá. Uspořádání pojmů a zobrazení vztahů mezi nimi podporuje aktivní učení a napomáhá při práci s větším textovým celkem. V tomto článku vám chci představit zajímavou AI aplikaci, která se určitě bude hodit. Ať už pro přímou práci s žáky, nebo při přípravě na vyučování. Jedná se o aplikaci Minduck, která v době tvorby tohoto článku (3/25) nabízela dva pracovní režimy. Minduck Discovery a Minduck Creation. Navíc je to prozatím aplikace, která nabízí alespoň základní využití v bezplatné verzi.

Varianta Creation je AI generátor pojmových map. Umí také klasický text a obrázky, ale takových už je dnes spousta. Vybrat si můžete z modelů GPT 4o, Claude III, Kimi.AI, nebo GLM4. Generovat můžete na základě promptu, nebo z nahraného textu. Což se právě může hodit pro výuku. Pokud máte text, který mají žáci studovat, nahrajete jej do Minduck a necháte vytvořit pojmovou mapu. A pak postup „obrátit“. Dejte žákům tuto mapu a nechte je napsat vlastní příběh. Pak jej mohou porovnat s tím, ze kterého mapa vznikala. Nebo zakryjte několik pojmů a nechte je podle textu doplnit. A určitě sami přijdete i na další možnosti.
Vytvořenou mapu můžete libovolně editovat, přidávat nebo odebírat pojmy, měnit jejich obsah nebo pořadí. Výsledek pak můžete exportovat ve formátech Xmind a Markdown. Chybí obrázek nebo PDF, takže tedy si musíte pomoci snímkem obrazovky. Ale s formátem Xmind se dá celkem hezky pokračovat přímo v bezplatné verzi webové aplikace Xmind, kde si pak můžete vybrat nějaký hezký grafický styl.

A co umí Minduck Discovery? Ve zkratce se jedná o nástroj, který na základě dotazu vytvoří nejen pojmovou mapu prohledáním zdrojů na Internetu, ale také krátký shrnující text a návrh dalšího hledání. V rámci mapy pak kliknutím na pojem zobrazíte zdroj informací a můžete pojmovou mapu dále rozvíjet. Jedná se tak spíše o studijní nástroj. Ale o tom až někdy příště.