Ještě trocha toho mapování
V předchozím příspěvku jsem popisoval jednu ze zajímavých AI aplikací pro tvorbu myšlenkových map. A trochu mě to téma pohltilo, tak si zde odložím několik námětů a odkazů, třeba se budou hodit i někomu jinému.
Znáte formát PlantUML? Když se zeptám na svých školeních, obvykle dostávám zápornou odpověď. A ani se nedivím, jedná se o hodně technickou záležitost a definice by mohla znít třeba takto:
- PlantUML je značkovací jazyk pro textový popis diagramů, které lze následně automaticky převést do grafické podoby pomocí specializovaného nástroje.
No a když tady teď máme tu umělou inteligenci, může nám tento formát posloužit velmi dobře jako prostředník mezi myšlenkou a její grafickou podobou. Většina vyzkoušených AI chatů formát zná, takže pro vygenerování myšlenkové mapy z nějakého textu úplně postačí napsat prompt ve tvaru „Vytvoř mi myšlenkovou mapu ve formátu PlantUML z dodaného textu, zaměř se na pojmy týkající se probíraného tématu. Mapa bude mít nejméně 25 pojmů ve 4 úrovních„. A je to. V galerii vidíte celý postup, tedy od textu až po myšmapu.



Pro úplnost chybí dodat, jaký nástroj pro generování jsem vlastně použil. Jedná se o webovou aplikaci https://plantuml.mseiche.de/, která je velmi jednoduchá a umožňuje i editaci kódu a okamžitou změnu vytvářené mapy. Tu si pak můžete stáhnout jako SVG nebo PNG. Existují i jiné nástroje, dlouho jsem používal https://www.plantuml.com/plantuml/uml/, který umožnuje i základní úpravy, ale stránky je trochu nepřehledná i díky spoustě reklam. Stejnou službu pak nabízí ještě https://plantuml-editor.kkeisuke.com/, je ale trochu pomalejší, umožnuje však sdílet mapu jako veřejný link. A určitě jich existuje i víc, tohle jsou mnou oveřené.
Možná Vás ale napadne otázka, k čemu to vlastně může být? Zkuste se na věc podívat „obráceně“. Tedy že žákům poskytnete myšlenkovou mapu a text mají za úkol vytvořit sami. Nebo mapu promažeme a necháme žáky tyto chybějící pojmy doplnit a zdůvodnit je. Třeba takto:

Takto připravenou mapu dostanou žáci i se studijním textem, trochu času na vypracování a pak společná diskuse. Vytvoření této mapy je práve díky nástroji https://plantuml.mseiche.de/ velmi jednoduché, stačí požadované pojmy nahradit otazníky a je hotovo.