Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Tvoříme animované GIFy online – Brush Ninja

Tvorba animovaných GIFů je celkem populární aktivita pro žáky a dá se velmi dobře využít ve výuce. Krátká animace na vybrané  téma se dá vytvořit během několika minut a díky společnému sdílení třeba na nástěnku Padlet si pak žáci vytvoří vlastní animovanou sbírku výukových mikrovýstupů. Možností jak GIFy tvořit je hodně, zaujal mě ale online nástroj Brush Ninja.

Jedná se o velmi intuitivní nástroj, pomocí kterého můžete tvořit animace i bez přihlášení a stahování aplikací či softwaru. Funguje bez problémů na počítači i na tabletu. Opravdu stačí jen přejít na stránku bruch.ninja a začít kreslit. K dispozici jsou základní nástroje pro volné kreslení, vkládání základních i pokročilých tvarů a psaní textu. Přidávat lze libovolný počet dalších snímků a nastavit i rychlost snímkování.

To je úplný základ, pokud se ale na nástroj podíváte podrobněji, najdete i další zajímavé funkce. Jednou z nich je tzv. „onion skinning“, kdy vidíte na aktuálním snímku slabě i snímky předchozí. To výrazně pomáhá při tvorbě animací s více objekty. Vše co nakreslíte či vložíte se chová jako samostatný objekt (vrstva), lze s ním tedy jednoduše pohybovat. Pro jednodušší výběr objektu je zde ikona „Vrstvy“, kdy si rychle vyberete požadovanou část obrázku.

Výslednou animaci si pak můžete exportovat přímo jako GIF, uložit do svého zařízení si ale můžete i soubor s jednotlivými snímky a následně se k němu vrátit a dopracovat jej.

Velkou výhodou je také absence reklamy, dokonce i vodoznak v pravém dolním rohu můžete odstranit nebo změnit na svůj.

Na stránce Brush Ninja najdete i další aplikace, zajímavý je určitě nástroj pro tvorbu komiksů nebo vlastních emotikonů.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.