Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávody

Proč ve škole provést update na iOS 6?

Výčet funkcí, které přinesl nový iOS 6 je dlouhý. Kvůli kterým funkcím se ale vyplatí z pohledu využití ve škole? Z mého pohledu se jedná o tyto:

Asistovaný přístup

Režim asistovaného přístupu umožňuje spustit na iPad pouze jednu aplikaci a zakázat její ukončení. Navíc lze na obrazovce vybrat místa, na kterých nebude fungovat dotyková vrstva. Učitel má tak jistotu, že na iPadu běží opravdu je to co má. Vypnutí aplikace je chráněno heslem.

Otevření iWorks aplikací

V nabídce aplikací Pages, Keynote a Numbers je nově možnost odeslat vytvořený dokument do jiné aplikace. Není tak problém uložit dokument např. do úložiště DropBox. Při ukládání je opět na výběr nativní formát, formát Microsoft Office, popřípadě PDF.

Aktualizace aplikací bez hesla

Aktualizaci aplikací lze provést bez zadávání hesla. Zejména při použití školních Apple ID je to velká úleva.

Vkládání obrázků v prohlížeči

Aplikace Safari má přístup k obrázkům – je tedy možné vložit obrázek z úložiště iPadu přímo z prohlížeče. Zjednodušila se tak výuka práce s webovými aplikacemi.

Opravena nabídka „Otevřít v …“

Kompletně se změnila nabídka „Otevřít v …“. Zejména byla opravena chyba, kdy se v nabídce objevilo pouze 9 posledních aplikací asociovaných k danému typu souboru. Pro soubory typu PDF či TXT to bylo zásadní omezení. Více zde.

Po aktualizaci však můžete narazit i na problémy. Zmizela aplikace YouTube, jako vhodnou náhradu používám Jasmine (free). Je sice v angličtině, ale ovládání je intuitivní (ostatně jako celý iPad :)).

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.