Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNávody

Pento – elektronický zápisník pro iPad

Pento je elektronický zápisník pro iPad. Co si máme pod tímto pojmem představit? Prostě elektronický zápisník, tedy zápisník, který využívá schopnosti zařízení na kterém pracuje. Do normálního papírového zápisníku si kreslíte, píšete, nebo nalepujete fotky. U iPadu však máte k dispozici mnohem víc – můžete fotit, natáčet video nebo zvuk, vkládat výstřižky z internetu.

Na Pentu mě zaujala funkce „grabování“ z internetu. Přímo v aplikaci využijete vestavěný internetový prohlížeč a označíte text, který chcete přenést. Tento text se pak vloží jako textový rámec do bloku ve stylu, který máte nastavený (písmo, barva, velikost). Hezké, rychlé.

Synchronizace nebo sdílení poznámek probíhá výhradně pomocí SkyDrive, nutně ale tuto cloudovou službu pro práci s aplikací nepotřebujete. Pento funguje spolehlivě i bez ní, jen nebudete mít poznámky zálohované mimo iPad.

Pento může být alternativou k aplikacím typu Evernote, Notability či Notes Plus. Nenabízí sice velký komfort při psaní rukou či synchronizaci s PC, ale dokáže velmi rychle a jednoduše poskytnout prostor pro spojení textu, obrázku a videa na jednom místě. Umím si tuto aplikaci představit jako blok pro přípravu materiálů na hodinu.

Pokud si aplikaci chcete vyzkoušet, máte nyní ideální příležitost. Nyní je aplikace na AppStore zdarma, jinak se prodává za 2.69 euro.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.