Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Online tabule pro matikáře

Trochu se budu opakovat po Jitce Rambouskové, ale snad malé připomenutí neuškodí. Online tabule jsme v posledních dvou letech využívali asi více než jsme chtěli, ale bylo by škoda na ně zapomenout. Každá má nějaké výhody, každá i nějaké omezení. Ale pro matikáře je zde určitě jedna hodně zajímavá a najdete ji na adrese www.mathwhiteboard.com. Hlavním prvkem je rozpoznávání ručně psaného matematického textu.

Pokud pracujete na tabletu a máte k dispozici nějaký rozumný stylus, získáte tak celkem rychlý a pohodlný nástroj na převod ručně psaného matematického textu do elektronické podoby. Pak už stačí jen vyfotit obrazovku a máte materiál například pro vkládání do Kahootu či jiných podobných aplikací. Výhodou je to, že pokud se vám něco nepodaří napsat úplně hezky, stačí část zápisu „přeškrtat“ a opravit. Ona toho tabule ale umí mnohem víc. Pokud za napsaný výraz napíšete šipku, systém se pokusí o vyřešení. Umí to například i vytýkání.

Nemá moc smysl zde vše vypisovat, přímo na stránkách autorů najdete galerii krátkých ukázek. Tady jen malá ukázka …

Tabule se dá sdílet i s žáky a lze využít více stránek. Ve free verzi není možné ukládání, je zde ale rozšíření za 15 dolarů, kde získáte výrazně více možností.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.