Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Jak zamknout vybrané poznámky heslem v iOS

Vestavěná aplikace Poznámky na iPadu a iPhonu je jednoduchá a po nějakém čase se pro mě stala výchozí aplikací tohoto typu. I když používám pokročilé aplikace jako Notes Plus či Notability, pro okamžité využití jsou právě Poznámky nepostradatelné. Vyhovuje mi chronologické řazení, synchronizace přes iCloud a okamžité spuštění. Zkoušel jsem i jiné alternativy, například iA Writer, Cool Writer či Evernote, ale Poznámky jsou svou jednoduchostí ideální.

Od verze iOS 9.3 dostala aplikace novou funkci – zamykání poznámek heslem. Tuto funkci je však nutné nejdříve aktivovat v Nastavení. Musí se také jednat o poznámky účtu iCloud.
poznamky_01
Nastavené heslo je společné pro všechny poznámky a pro všechna zařízení, na kterých Poznámky synchronizované pomocí iCloud používáte. Zamknutí konkrétní poznámky již provádíte přímo při psaní. Funkce je ukryta pod ikonou sdílení v pravém horním rohu.

poznamky_02

Pokud tam funkci nenajdete, pravděpodobně používáte pro poznámky jiný než iCloud účet. Zamknutí provedete zadáním hesla. Na první pohled se nic nezmění, ale v seznamu poznámek v levém panelu se objeví ikona zámku (aktuálně odemčeného) a ve spodní části tohoto panelu pod počtem poznámek najdete funkci Zamknout opět s ikonou zámku. Touto ikonou aktivujete zámek na všechny poznámky, které jsou označeny symbolem zamknutí.

Ikona se symbolem zámku se zobrazuje také v pravé horní části obrazovky, ale pouze u poznámek, které jsou určeny k zamykání.

Jen pro úplnost dodávám, že funkce je dostupná ve verzi iOS 9.3, na počítači MAC musíte mít minimálně verzi 10.11.4. Pokud máte zařízení s Touch ID, je možné k zamykání a odemykání použít otisk prstu.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.