Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNezařazenéNotes PlusSeriály

Notes Plus – organizace poznámek

2013/8/18: Byla vydána výrazná aktualizace aplikace (verze 4.0), který mimo jiné přinesla zásadní změnu uživatelského rozhraní. Tento návod platí pro verzi 3.x.

Jestli má Notes Plus nějaké rezervy, tak je jednozačně vidím ve vylepšení organizace bloků a poznámek. Základním prvkem je blok (Notebook), který obsahuje samostatné listy. Bloky se dají organizovat do složek (folders), které můžou být i vnořené. Víc možností není. Jakmile máte v Notesu více bloků, není úplně snadné se v nich rychle zorientovat. Jedinou pomůckou jsou již zmíněné složky. Naštěstí Notes umí přesouvat listy libovolně z bloku do bloku, takže jsem po nějaké době začal používat následující systém:

  • jako první blok mám nachytaný čistý blok, do kterého můžu kdykoliv rychle začít psát.
  • vytvořil jsem si strukturu složek s tematicky zaměřenými bloky (návody, semináře, hesla, úkoly, …).
  • jednou za čas si přesunu popsané listy do správných bloků.

Jak se tedy s bloky v Notes Plus pracuje? Napoví pár komentovaných obrázků:

Základní ovládací lišta je vlevo, práce se složkami, bloky nebo listy pak probíhá ve vysunutém okně v levé straně.

 

Editace stránek probíhá po stisku tlačítka Edit, strany lze v bloků libovolně prohazovat, pojmenovávat či mazat. Strany lze také přesunout nebo zkopírovat do jiného bloku. Libovolnou stranu lze také zamknout proti úpravám.

Všechny obrázky připraveny přímo na iPadu pomocí aplikace Skitch.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.