Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNezařazené

Když zbývá už jen pár minut … v matematice

Znáte to, do zvonění chybí pár minut a začínat nové učivo nemá smysl. Počítání do sešitu už opravdu nechcete a tablety jsou po ruce. Přesně v tuto chvíli je dobré mít v zásobě jednoduché aplikace pro řešení různých matematických problémů. A nemusí se jednat jen o hry, k dispozici je i spousta dalších. Aplikace však můžete použít i cíleně k procvičené probíraného učiva. Tento článek se věnuje několika aplikacím na procvičení pořadí početních operací.

Clem je seskládat kostky s čísly a operátory tak, aby jste získali správné řešení zadané nad tabulkou. Obtížnost nelze nastavit, je nutné projít postupně všechny úrovně od začátku. I v nejnižších úrovních se ale počítá se znalostí záporných čísel, takže pro 1. stupeň s ní raději nepočítejte. Aplikace je placená, existuje i verze zdarma. Poměrně často se ale objevuje ke stažení zdarma.

Mathe + Spiel Mathematik mal anders
Mathe + Spiel Mathematik mal anders
Developer:
Price: 1,09 €

Úkolem této hry je jedním tahem sestavit součet zadaný nad tabulkou. V tabulce čísel je označeno výchozí číslo, každé další, na které přejedete prstem, se přičítá. Je dán časový limit 25 vteřin na každé číslo a vždy je nutné využít některé z nabízených čísel v tabulce. Malou nevýhodou je to, že v horní liště je zobrazena nápověda.

‎Quento
‎Quento
Developer: Q42 B.V.
Price: Free+

Podobný koncept má i aplikace Quento, je ale výrazně jednodušší. Cílem je opět sestavit součet ze dvou nebo tří sčítanců. Verze zdarma nabízí oezené množství příkladů, plnou verzi je nutné si dokoupit. Ale i tato verze u menších žáků postačí.

‎5 Dice Math Game
‎5 Dice Math Game
Developer: Justin Holladay
Price: Free

A opět aplikace cíleně určená k procvičení pořadí početních operací. Její grafika je lehce starší a zvolený typ písma nepatří k nejčitelnějším, ale žákům to nevadí. Cíl je opět jasný – sestavit z hracích kostek příklad tak, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku. Obrovskou výhodou této aplikace je to, že sestavený příklad aplikace postupně vyřeší a žák tam může sám vidět případnou chybu.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.