Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Když nechci jen tak obyčejný QR kód

Jsou věci, o kterých se nemá smysl hádat. A jednou z nich je to, jestli má smysl využívat QR kódy ve výuce. Ne, tohle nebude další ze série článků o tom, co lze s QR kódy ve škole dělat. Těch je na internetu docela dost, jeden z posledních třeba od Slávka Hory, kde shrnul vše podstatné. Díky za něj. Tento článek je o tom, jak vytvářet kódy tak trochu jiné …

Na vytvoření jednoduchého QR kódu úplně postačí oblíbený qrgenerator.cz. Jenže vytvořený a stažený QR kód je prostě tak trochu obyčejný a nudný. Jasně, můžete ho vzít na výlet do PicCollage a nějak ho dotvořit. Třeba takto:

QR kód s odkazem na procvičování matematiky

Jenže k tomu musíte být aspoň trochu kreativní … což já nejsem. A tak mi nezbylo než pátrat po nástroji, který udělá většinu věcí za mě. Už jsem tady dříve popisoval například generátor unitag.io, ale asi by to chtělo něco ještě zajímavějšího.

Nebudu už zdržovat, tady to je. Generátor na stránce Qrcodechimp.com nabízí právě to „něco víc“. Nejvíce mě oslovila možnost vkládání tvarů kolem QR kódu, ale najdete i možnost umístit kód na štítek, přidat logo, obarvit, změnit tvar bodů, … Prostě je toho až až. Stránka funguje i bez registrace, kód si jednoduše stáhnete jako obrázek. Tady je pár snímků z aplikace.

Mimochodem QRCodeChimp lze doinstalovat i jako doplněk prohlížeče Chrome a můžete tak generovat ještě rychleji.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.