Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Jak promítat obrazovku iPadu

Aktualizováno – pro Windows využijte 30 denní trial aplikace Airserver (popsáno níže v článku).

Jednou z nejpoužívanějších funkcí iPadu při výuce je zrcadlení obrazovky. Jednoduše se připojíte k projektoru a žáci vidí vše, co se na obrazovce iPadu děje. Troufnu si tvrdit, že to je jedna z nejoblíbenějších věcí, kterou učitelé při výuce využívají. Jak ale zrcadlit iPad v případě výuky na dálku, když navíc promítáte s notebooku? Jednou z možností je realizovat online výuku přímo z iPadu, ale to nemusí být vždy ideální. Navíc používáme při vysílání různé platformy, nejen Google Meet, takže by bylo lepší mít možnost obraz iPadu přenést do notebooku. Jak na to?

V případě, že používáte Macbook, je to poměrně jednoduché. Stačí využít vestavěnou aplikaci Quick Time. Ta totiž umí nahrávat dění na obrazovce nebo z kamery  do filmového záznamu. A pokud připojit iPad klasickým USB kabelem k Macbooku, dokáže Quick Time zaznamenat i obrazovku celého iPadu. A nemusíte vůbec spustit nahrávání, živý náhled vidíte ihned. Co tedy musíte udělat?

Nejdříve propojte iPad a Macbook klasickým nabíjecím kabelem. Budete muset povolit přístup na iPadu zadáním svého přístupového kódu. Pak spusťte aplikaci Quick Time. Pokud již byla spuštěna před připojením iPadu, nemusí jej pak v nabídce zařízení vidět. Proto ji před připojením úplně ukončete (Command-Q).

Nyní v nabídce Quick Time vyberte nový filmový záznam.

Zobrazí se okno s možností nastavení záznamu, zde si rozbalte nabídku u tlačítka pro spuštění záznamu a vyberte název připojeného iPadu.

A nyní již vidíte živý náhled obrazovky připojeného iPadu. Pokud tedy sdílíte obrazovku při videohovoru, vidí iPad i všichni jeho účastníci.

 

Využití Quick Time je však možné pouze na počítačích Apple. Výhodou je, že se jedná o bezplatné řešení a není nutné nic dalšího instalovat.

Další možností, jak zrcadlit obrazovku iPadu, je využít aplikace třetích stran, například AirServer, která je navíc dostupná i pro počítače s OS Windows. Aplikace AirServer udělá z počítače zařízení pro příjem obrazu, takže po instalace aplikace do počítače pak stačí na iPadu vyvolat v ovládacím centru „Zrcadlení obrazovky“ a svůj notebook uvidíte stejně jako Apple TV ve škole. Nástroj Airserver se dá stáhnout i pro testování na 30 dní, pak je nutné zaplatit licenci cca 15 EUR. Výhodou této aplikace je však možnost zrcadlit až 4 iPady najednou či nahrávat obrazovku a to vše i na klasickém Windows. Podobných aplikací existuje i více (Lonely Screen, Reflector, Mirroring360, atd.), osobně však mohu doporučit právě AirServer pro jeho stabilitu a rychlost.

Experimentálně lze na Windows využít i nástroj iTools, která i v bezplatné verzi nabízí zrcadlení obrazovky, přenos je s určitým zpožděním.

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.