Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNávody

iPad v matematice – funkce

Pokud si vyhledáte v AppStore aplikace spojené s klíčovým slovem „Math“, získáte výpis 3183 aplikací (k 20. 4. 2012) vytvořených přímo pro iPad. Které se ale opravdu hodí pro přímou výuku? Narazil jsem na skvělou aplikaci Equation.

Tato aplikace s velmi jednoduchým a přehledným rozhraním umí zobrazit graf funkce y=dx3+cx2+bx+c. Hodnoty a, b, c, d se nastavují pomocí posuvníků. Graf odpovídající funkce se ihned zobrazuje v souřadnicovém systému. Vše je velmi interaktivní, změnou hodnoty libovolného koeficientu pozoruje pohyb grafu. Samozřejmostí je možnost zoomování souřadnicového systému.

Pokud budu chtít s žáky odvodit vztah koeficientů v rovnici lineární funkce, bude tato aplikace naprosto skvělá. Nechám žáky posouvat grafem a jejich úkolem bude jasné a srozumitelné vyjádření tohoto vztahu.

Aplikace je ke stažení v AppStore zdarma.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.