Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Aplikace

Interaktivní abeceda – aplikace pro iPad

Na AppStore se v kategorii Education objevila nová aplikace Interactive Alphabet, za kterou stojí česká firma Erich Nivea Publishing. Dostali jsme ji k vyzkoušení a tady je tedy pár postřehů.

Aplikace je určena k výuce/opakování základních anglických slovíček. Slovíčka nejsou rozdělena podle oblastí, ale podle abecedy. V aplikace je celkem 26 graficky velmi povedených scén s předměty začínajícími na odpovídající písmeno. Scéna neobsahuje seznam slov, takže je musíte hledat. Po dotknutí na předmět se zobrazí anglické slovíčko a jeho popis. Vše si navíc můžete i poslechnout. To je vše.

I když podle popisu vypadá, že toho aplikace moc neumí, docela mě bavila. Takový malý trénink, kolik slovíček na dané písmeno najdete, pak opakování, jestli bych ho dobře i napsal a nakonec si poslechnu výslovnost. Nabídnul jsme ji na vyzkoušení i několika žákům a překvapivě dlouho fungovala práce ve dvojici, kdy žáci soutěžili, kdo bude mít více slovíček – zobrazili si scénu a na papír psali slova, pak vše zkontrolovali pomocí aplikace. Dokonce našli i nějaké další slova, která na scéně nejsou. Někteří pak hledali, jestli se dá slovo říct i jinak.

Jaký je závěr? Moc se mi líbila grafika i koncept. Po nějaké době asi nebude zásoba slovíček stačit a z toho pohledu je cena 4,99 Euro na hranici toho, co bych za takovou aplikaci zaplatil. Testováno na iPadu mini 2 bez jakýchkoliv problémů, na iPadu mini 1 už bylo poznat, že výkon chybí.

The app was not found in the store. 🙁

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.