Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceiPad aplikace

iMovie a zelené plátno

Aplikace iMovie pro iOS přinesla v jedné ze svých posledních aktualizací podporu tzv. klíčování, nebo taky “zelené plátno”, jednoduše funkci, kdy nahradíte zelenou barvu na videu či fotografii libovolným pozadím. Určitě tuto funkci znáte z televizních studií, kdy například moderátor počasí stojí před jednolitým zeleným pozadím, ale ve výsledku je za ním mapa s oblačností. Pokud o této technice moc nevíte, zkuste si na Google vyhledat frázi “green screen ideas”, přepněte na Obrázky a inspirujte se. 

Doposud jsme na iPadech pro tuto aktivitu používali nejčastěji aplikaci Green Screen by Do Ink, která je asi tím nejlepším, co je v této oblasti k dispozici. Její zásadní nevýhodou je ale to, že je placená, což může být pro některé školy s větším množství iPadů překážkou. Proto jsme docela přivítali novou funkci bezplatné aplikace iMovie, která základní prvky klíčování nabízí. Jak to tedy funguje? 

Pro vyzkoušení budete potřebovat video se zeleným pozadím. Pokud budeme chtít vytvořit třeba právě něco ve stylu předpovědi počasí, natočte se před zeleným plátnem a již dopředu přemýšlejte, jak bude mapa s počasím za vámi vypadat. A to je ta druhá nezbytná věc, tedy obrázek nebo video, které ve výsledku nahradí zelenou barvu v prvním záběru.

Spojení videa a nového pozadí pak provedeme v iMovie. Na následujících fotografiích je vidět postup vkládání:

  1. Jako první musíte vložit pozadí. To může být fotografie, ale klidně i nějaké video.
  2. Posuňte kurzor na začátek.
  3. Vložte video se zeleným pozadím, k vložení ale využijte symbol “…” a volbu “Barevné klíčování”.
  4. A je hotovo. Nyní je při přehrávání místo zelené barvy vidět to, co jste vložili v prvním kroku.

Výsledné video bude vypadat takto:

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.