Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Google Classroom pro všechny

Aktualizováno březen 2020 – na konci stránky užitečné odkazy.

Nástroj Google Classroom (resp. Učebna Google) je uvolněn pro všechny. Není již tedy nutná vazba na balík G Suite. Každý učitel (a nejen on) si tak může v rámci svého Google osobního účtu vytvářet kurzy, zvát do nich své studenty, předávat si navzájem materiály, využívat možnosti komunikace atp.

To je určitě skvělá zpráva pro všechny učitele. Celý nástroj je plně lokalizován a jeho základní ovládání lze zvládnout během pár minut. Jednoduše se přihlásíte na stránce https://classroom.google.com, vytvoříte kurz, pozvete žáky pomocí jejich Google účtu a je hotovo.

V rámci kurzu můžete přidávat odkazy na materiály, příspěvky, úkoly a otázky pro žáky – zkrátka řešit běžnou agendu v rámci výuky. Skvělá je možnost zadávání a odevzdávání úkolů a vzájemná komunikace mimo běžný čas výuky. Pokud jste někdy používali například Edmodo, bude pro vás prostředí Učebny Google velmi známé. Výhodou je pak okamžité propojení kurzu na váš Google Disk, kdy se automaticky všechny související materiály ukládají do složek dle názvu kurzů.

I když je nástroj nyní dostupný všem, stále platí, že registrace školy v rámci G Suite přináší možnost globální správy skupin, neomezené úložiště a spoustu možností nastavení pro vytvářené účty.

A co s nástrojem Apple třída? Je pro něj Učebna Google konkurencí? Ani ne. Apple třída je jiný nástroj. Zatímco Učebna Google slouží spíše jako komunikační platforma pro výuku, Apple Třída je více nástroj pro ovládání zařízení žáků přímo ve třídě během výuky. Brzy přineseme jejich srovnání a podrobnější popis.


A kde hledat informace o používání Google Učebny? Tady jich několik je.

Záznamy dvou webinářů od Jitky Rambouskové, určitě stojí za podívání.

Blog Pavla Hodála, který obsahuje spoustu článků a návodů.

Pokud kombinujete svůj GSuite účet a osobní účty žáků, pak soubor videonávodů na nastavení tak, aby vše fungovalo.

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.