Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

iPad aplikaceNezařazené

Geometrie s iPadem – úhly

Ve výuce matematiky jsme se dostali k úhlům. Na ty jsem se těšil, protože čidla v iPadu se přímo nabízí k experimentování. Nakonec i já jsem vodováhu nahradil iPhonem. Potřeboval jsem v první hodině vyvolat debatu o úhlech, nechat žáky trochu přemýšlet o tom v jakých jednotkách úhly měříme a upevnit důležité pojmy – pravý úhel, hodnoty 180 a 360 atp. Takže co jsme vyzkoušeli?

První aplikací byla Angle Pro, která je graficky jednoduchá a při otáčení iPadem zobrazuje úhel. Jeden roh iPadu zvolíte za vrchol a kolem něj otáčíte. Zobrazuje se hodnota úhlu ve stupních a také hodnota zbývající do plného úhlu. Když si pak iPad pomocí smartcoveru přichytíte k tabuli, dá se docela hezky vysvětlovat.

 

‎Angle Pro
‎Angle Pro
Developer: 5fuf5
Price: Free+
Angle Pro Free
Angle Pro Free
Developer: 5fuf5
Price: Free

 

Další krok byl podívat se na úhly v reálném světě. Posloužila nám aplikace Angle Meter Free, která přináší možnost využít k měření úhlů fotoaparát. Žáci se tak porozhlédli po třídě a vyzkoušeli se změřit různé úhly na objektech ve třídě. Zjistili jsme ale, že je třída velmi smutně pravoúhlá :-(.

Ke stažení na AppStore pro iPad.

Angle Meter PRO
Angle Meter PRO
Developer: nakhon phagdeechat
Price: Free

 

Všechny odkazy jsou na bezplatné verze aplikace a dají se najít verze pro iOS a Android. Většina žáků si nainstalovala aplikace na své telefony, takže určitě bude následovat aktivita s měřením úhlů kolem školy a doma. Nevýhodou bezplatných verzí je občasné zobrazování reklam, ale to jsme zvládli. Aplikace mají také možnost zvukem hlásit dosažení nastaveného úhlu (a žáci na to rychle přišli), naštěstí jde pomocí Apple třídy hromadně ztlumit zvuk.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.