Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Návody

Doplňte video z Youtube o výukové prvky

Určitě se v dnešní době neobejdete bez využití výukových videí, kterých je na YouTube docela dost. Ale nechat koukat žáky třeba půl hodiny bez jakékoliv další aktivity není moc efektivní. Takže jak to změnit? Stačí k videu přidat nějaké aktivizační úkoly – krátkou otevřenou otázku, rychlý dotaz s výběrem možností, prostě něco, co dá žákovi zpětnou vazbu, jestli videu porozuměl. Jak na to?

Tuto možnost má jeden z mých oblíbených nástrojů – Nearpod. Tento nástroj i ve své bezplatné edici umožňuje tvorbu interaktivních videí a to celkem jednoduše. Po přihlášení do svého účtu si vyberete možnost Create Videos.

Druhým krokem je vložení videa. Nearpod nabízí vlastní databázi, která je ale v angličtině, což může být překážkou. Naštěstí je zde záložka YouTube, kde stačí vložit odkaz na video přímo ze stránek YouTube. Vždy prosím kontrolujte práva k užití. Další možností je nahrát vlastní vytvořené video, což ale v bezplatné verzi poměrně rychle vyčerpá úložný prostor, takže je lepší i vlastní video uložit na YouTube a následně použít odkaz.

Jakmile je video vloženo, objeví se přehrávač, pomocí kterého můžete celé video sledovat a v požadovaných místech vkládat jednu ze dvou aktivit – otevřenou otázku a otázku s výběrem z možností. Kliknutím na tlačítko „+ Add Activity at xx:xx“ spustíte editor otázek. v daném čase, kdy jste video tímto tlačítkem zastavili, se na časové ose vloží „puntík“ označující aktivitu. Lze s ním i posouvat, pokud náhodou chcete aktivitu umístit na jiný časový úsek.

Jakmile je hotovo, stačí uložit tlačítkem „Save“. Interaktivní video se zobrazí jako další karta ve vaší knihovně. V období distanční výuky asi využijete spouštění pomocí „Student Paced“, kdy získáte odkaz ke sdílení (lze přímo vložit do Teams nebo Google Classroom) a žáci si video spustí kdykoliv chtějí.

V tomto režimu je aktivita spuštěna předem určenou dobu (běžně 30 dní, ale můžete změnit) a vy máte přehled, kdo si video prohlédl a jak na otázky odpovídal. Což vám také může pomoci v tom, co žáci ještě potřebují vysvětlit.

Více o spouštění prezentací, sdílení mezi kolegy, atp. najdete v samostatném článku o Nearpodu. Můžete se také podívat na můj webinář o tomto nástroji, který vznikl v rámci projektu SYPO na podporu školám.

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Vyučuje matematiku a informatiku na Základní škole Štítina a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple.