Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

Aplikace

Chemix.org – jak to vidí chemik

Chemix. Webová aplikace na sestavování chemických aparatur. To je jediné, o co se web snaží, a že se snaží. Nečekejte tvoření složitých vzorců či rovnic jako například v Chemsketchi, ale aparatury, jejich popis a celkový vzhled výsledku můžete od Chemixu čekat výborný.

Jak vidí tuto webovou aplikaci středoškolský student chemického oboru? Přečtěte si jeho recenzi.

Chemix. Webová aplikace na sestavování chemických aparatur. To je jediné, o co se web snaží, a že se snaží. Nečekejte tvoření složitých vzorců či rovnic jako například v Chemsketchi, ale aparatury, jejich popis a celkový vzhled výsledku můžete od Chemixu čekat výborný. Ale tím, že se aplikace neustále vyvíjí, se možná dočkáme i složitějších rovnic. Už teď je zde funkce, kde program automaticky po prvních sedm znacích textu rozpoznává, jestli se nejedná chemický vzorec.

 

To hlavní jsou ovšem aparatury. S plnou verzí je snad nemožné najít nějakou, kterou by nešlo v programu poskládat. Dokonce i některé základní pokusy, jak chemické tak fyzikální, jako například zkouška vodivosti pomocí kovových pásků a slané vody.

S každou částí aparatury se dá různě manipulovat, od velikosti až k barvě obsahu.

To je ovšem plná verze. I když stojí pouze asi 70 korun na měsíc pro jednotlivce s možností jiných plánů pro školy, ne všichni žáci si budou chtít program předplatit. Ve verzi zadarmo není o moc méně věcí, jen některé více specializované pomůcky jako například konduktometr, ale i více používané jako alonž, kde už by mohl nastat problém.

Výsledné aparatury se dají ukládat jako obrázky .jpg nebo .png, v plné verzi .svg. Obrázky se dají i uložit na osobní cloud, který si uživatel vytvoří automaticky s vytvořením účtu na stránce. Cloud je schopen uložit 3 obrázky ve verzi zdarma.

Jaký je tedy výsledek? V porovnání s klasickým Chemsketchem je Chemix mnohem přehlednější, lepší v tvoření aparatur a následném sdílení a úpravě jednotlivých částí. Nedostatkem je poté možnost volného tvoření tvarů a několik chybějících typů částí aparatur, jako například chladič s výstupy na opačných koncích. Web je to ale jinak úžasný, a s trochou více aktualizací nejspíše nahradí i klasický Chemsketch.