Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

AplikaceNávody

Analýza wifi sítí

Při zapojování nového přístupového bodu wifi sítě obvykle narazíme na problém, jaký kanál je v našem okolí nejméně využitý. Nevhodně zvolený kanál má velmi výrazný vliv na následnou propustnost sítě. Spousta AP již dnes umožňuje nastavit automatickou volbu kanálu, ale tato volba nemusí být vždy spolehlivě funkční. Sejde-li se v okolí více takových zařízení, může vzájemná automatická konfigurace způsobit problém.

Zajímavým nástrojem pro analýzu provozu celého wifi pásma je aplikace inSSIDer. Tento nástroj umí přehledně zobrazit aktuální obsazení kanálů na wifi ve Vašem okolí. Program umí zobrazit obsazení jednotlivých kanálů, sílu signálu sítí, jejich názvy atp. I pro laika je velice jednoduché najít nejvhodnější frekvenci pro svou síť. InSSIDer umí graficky zobrazit chování signálu vybrané sítě v čase

Nástroj je k dispozici zdarma pro počítače s operačním systémem Windows a Linux. Pro systém MAC je k dispozici na AppStoru za 4 eura. Pokud potřebujete nějakou neplacenou alternativu pro MAC, vyzkoušejte iStumbler nebo kisMAC.

Screenshot aplikace (ze stránek výrobce, chystám vlastní)

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.