Moderní výuka

Nejen o technologiích ve vzdělávání

NávodyNezařazené

Ahoj, Google fotky. Nebo ne?

Když v roce 2005 nabídl Google neomezené úložiště pro fotografie pro všechny, zdál se být IT svět prostě nádherný. Vypadalo to úžasně, prostě fotíte a o nic se nestaráte. Vyměníte mobil? Nevadí, Cloud vše řeší, nainstalujete aplikaci, propojíte se svým Google účtem a je hotovo. Ale asi se dalo čekat, že nic netrvá věčně. Bezplatné služby se postupně omezují, a to nyní potkalo i tuto oblíbenou službu. Tedy ne hned, vše začne 1. června 2021. A do té doby se dá alespoň pár věcí řešit. Jak?

Asi zásadní informace je, že se do celkového 15GB limitu (resp. do limitu, který na svém disku máte, historicky můžete mít i více) nebudou počítat fotografie uložené před datem 1. 6. 2021. Takže limit začínáte řešit až za půl roku. A ruku na srdce, 15 GB není tak málo a při troše „hospodaření“ se s tím dá pracovat. Podle statistik Google dosáhne většina uživatelů limitu 15 GB až po třech letech. Jak dlouho vydrží vám? To zjistíte pomocí tohoto odkazu. Ovšem tento limit se vztahuje na vše, co na svém Google disku disku máte. Tak co tedy dělat?

  • Udělejte si přehled o aktuálním využití svého disku. Jak jste na tom, se můžete přesvědčit zde.
  • Vyhledejte si velké soubory a zvažte jejich smazání. Najdete je pomocí tohoto odkazu.
  • Projděte Gmail, možná tam schováváte zbytečné staré maily s velkými přílohami.

No a nakonec sám Google slibuje pomoc. V červnu mají být uvolněny nástroje, které vyhledají nekvalitní fotografie (tmavé, rozmazané, …) a bude možné prostor lépe využít.

 

 

Libor Klubal

Učitel se zkušenostmi ze základní, středního a vysokého školství. Je učitelem matematiky a informatiku na Základní škole Velké Hoštice a působí jako odborný asistent na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Od roku 2013 je držitelem titulu ADE (Apple Distinguished Educator) a také certifikace lektora společnosti Apple pro školství.